מודל 2 הפרמידות

כל תפקיד ניהולי בארגון מהווה הכשרה לתפקידים הבאים.

המנהל צובר ניסיון רלוונטי המכשיר אותו לשלב הניהולי הבא. עם העלייה בסולם נצבר ניסיון והתמחות כיצד לפעול במגרש הניהולי , הכללים מוכרים, ידועים והמנהל המוכשר לומד לפעול בהם בהצלחה.

עד…. עד שהמנהל מגיע לאזורי פסגת הפירמידה הארגונית, אז הוא נחשף לפירמידה השנייה . לפתע כול מה שידע לא מתאים, יש צורך ללמוד שפה חדשה, כללי משחק חדשים,. לדעת לקרוא את המפה בפירמידה של בעלי העניין שונה לחלוטין מהמפה הניהולית.

לעיתים קיימת אותה בעיה גם לאנשי הפירמידת הבעלים, הן אלו שצמחו מהפן הניהולי , ומתקשים להשתחרר מעברם, והן, בעלי עסקים, אנשי ציבור, פוליטיקאים שאין להם את השפה הידע וההבנה לתקשורת עם מנהלי הפירמידה הארגונית.

מפגש שתי הפירמידות:

 

1. הפירמידה של הארגון:

מבנה היררכי של תפקידים ניהוליים . כל מנהל נותן דין וחשבון על תחום אחריותו כלפי מעלה למנהלים שעליו.

כל התקדמות בפירמידה הניהולית =טיפוס כלפי מעלה בשכבות ההירארכיה.

בסביבה הזו מקימים חוקים, נוהלי עבודה, תהליכים לקבלת החלטות ומעקב על ביצוע, ותהליכי גיוס תמיכה. אלה כללי המשחק במגרש הניהולי ארגוני.

2. הפירמידה של בעלי העניין/הבעלים.

פירמידה הפוכה  המתחילה בקודקוד המחובר לקודקוד של הפירמידה הארגונית והולכת ונפתחת כלפי מעלה.

יו”ר הדירקטוריון,  הדירקטוריון, בעלי המניות השונים, הגורמים הפיננסיים, בנקים, קרנות, גורמי שלטון ורגולציה, קבוצות אינטרסים, הציבור הרחב..

כאן מתקיימת דינאמיקה שונה לחלוטין מזו שבמבנה הארגוני הניהולי.  הפוליטיקה, הכוח וההשפעה., ההשפעות וההשלכות לכיוונים שונים נלקחים בחשבון, היריבויות והקואליציות .

.